Radí Vladimír Balaj, energetický audítor spoločnosti Magna Energia
- SKONTROLUJTE SI TESNENIE OKIEN A DVERÍ
Zle utesnené okná a dvere môžu zvýšiť účty za vykurovanie až o pätinu. Teplo totiž zbytočne uniká do okolia až do tej miery, že niekedy sa dokonca oplatí vymeniť staré okná a dvere za nové. Problémom môže byť aj poškodené alebo opotrebované tesnenie aj na novších oknách a dverách. Úspora na vykurovaní môže v takomto prípade presiahnúť aj úroveň 15 percent.
- NAMONTUJTE SI NA RADIÁTORY TERMOVENTILY
Termoventily dokážu ušetriť vyše 10 percent nákladov na kúrenie. Radiátory nebudú vďaka nim zbytočne zapnuté, napríklad keď si miestnosť vykúrite varením, alebo vďaka skleníkovému efektu počas slnečného dňa.
- PRAVIDELNE SERVISUJTE KOTOL
Ak je kotol poruchový, znižuje sa tým jeho efektivita a vy zbytočne prichádzate o peniaze. Podobne ako pri oknách je niekedy vhodné zvážiť výmenu kotla za nový, efektívnejší. Úspora v závislosti od veku energetickej efektívnosti starého kotla môže výrazne presiahnúť úsporu 10 percent z účtu za kúrenie.
- ODVZDUŠNITE RADIÁTORY
Vzduch v radiátoroch a potrubiach môže zvýšiť náklady až o 10 percent. Preto ich pred vykurovacou sezónou odvzdušnite.
- NEPREKURUJTE ZBYTOČNE MIESTNOSTI
Zníženie teploty o jeden stupeň ušetrí približne šesť percent nákladov na vykurovanie. Je preto potrebné zvážiť, či miestnosti neprekurujete. Najteplejšie by malo byť v kúpeľni, okolo 24 ˚C. V ostatných mistnostiach by teplota nemala presiahnúť 22 ˚C, na chodbách a schodiskách to môže byť ešte menej. Pri šetrení pomáha aj podlahové kúrenie, ktoré zvyšuje pocitovú teplotu v miestnosti, môžete tak kúriť menej intenzívne.
- PRIKURTE SI KLIMATIZÁCIOU
Moderné klimatizácie obsahujú teplotné čerpadlo, ktorým si môžete prikúriť predovšetkým počas jarných a jesenných dní.
- NEVETRAJTE NONSTOP
Ak máte nonstop otvorené okno „na vetračku“, znižujete tým teplotu v miestnosti, preto musíte kúriť viac. Lepšie je vetrať iba raz za čas a intenzívne. Naprítlad tak, že otvoríte okná a dvere dokorán a vďaka prievanu vymeníte väčšinu vzduchu v miestnosti.
- IZOLUJTE POTRUBIA
Ak máte kotol napríklad v chladnej pivnici, zaizolujte potrubia, ktoré z neho vedú do vašej vykurovacej sústavy. Nebudete tak zbytočne prichádzať o teplo „po ceste“ do radiátorov.
- S NOVÝMI ZMLUVAMI ZBYTOČNE NEČAKAJTE
Posledná rada sa týka firiem. Keďže ceny energetických komodít na burzách neustále stúpajú, je dobré dohodnúť si s dodávateľom stabilnú cenu na dlhšie obdobie. Pri elektrine aj plyne odporúčame zazmluvniť sa pokojne na tri roky. Tým sa môžete vyhnúť riziku ďalšieho zdražovania.
- TEMPERUJTE
Ak odchádzate z domu preč, nevypínajte kúrenie úplne. Rovnako to nerobte ani v noci. Nechajte nastavené kúrenie na udržiavanie nižšej teploty, je to lacnejšie ako potom vykurovať úplne vychladnuté izby. Na druhej strane na noc , je vhodné teplotu v miestnostiach o niečo znížiť. Je totiž zbytočné kúriť naplno, keď spíte.
Uverejnené v Hospodárskych novinách, dňa 14.11.2018