Vážení zástupcovia vlastníkov bytov a nebytových priestorov.
Dovoľujem si vám v mene správcovskej spoločnosti predložiť túto „úvahu“, ktorá by mala viesť v konečnom dôsledku k optimalizácii diaľkového zberu, prenosu a ďalšieho spracovania údajov o spotrebách v jednotlivých bytoch a nebytových priestoroch v bytových domoch nachádzajúcich sa v našej správe, ktoré sú základným predpokladom pre vypracovanie ročného vyúčtovania služieb.
Je vám iste známe, že technický rozvoj sa jednoznačne dotýka aj oblasti správcovskej činnosti vo všetkých jej oblastiach.
Jednou z dôležitých úloh správcu je zabezpečiť, vypracovať a predložiť užívateľom bytov a nebytových priestorov ročné zúčtovanie služieb za uplynulé účtovné obdobie a to v termíne do 31. mája nasledujúceho roka.
Táto oblasť prešla v minulosti rôznymi stupňami vývoja, od v minulosti absolútneho nemerania spotrieb v bytoch a nebytových priestoroch až po súčasnú snahu o elektronické (diaľkové) odpočty hodnôt.
Pre vytvorenie možnosti diaľkového zberu dát bolo potrebné vyvinúť príslušné technické komponenty, či už z oblasti hardware (pomerové rozdeľovače vykurovacích nákladov a vodomery vybavené príslušnými rádiovými modulmi umožňujúcimi diaľkový zber dát, zbernice a pod.) alebo z oblasti software (programové vybavenie umožňujúce sústredenie dát získaných diaľkovým zberom a ich následné spracovanie pre potreby ročného zúčtovania).
Základným cieľom automatizácie tejto oblasti je najmä vytvoriť spravodlivejšie podmienky pri zúčtovaní služieb, zlepšiť informovanosť užívateľov bytov a nebytových priestorov v oblasti spotrieb meraných komodít a takisto eliminovať ľudský faktor (chyby pri odpisoch, nečitateľnosť údajov a pod.), ale aj naplniť neustále sa sprísňujúce požiadavky legislatívy.
Existuje totiž predpoklad, že v blízkej budúcnosti budú nastavené také legislatívne normy, ktoré budú zaväzovať subjekty zaoberajúce sa správcovskou činnosťou, vypracovávať vyúčtovanie niekoľkokrát do roka (skráti sa perióda vyžadujúca si vypracovanie vyúčtovania), čo nie je v ľudských silách zvládnuť pri získavaní potrebných údajov tzv. „pochôdzkovou“ metódou.
Je zrejmé, že pre naplnenie potrieb užívateľov bytov a nebytových priestorov a požiadaviek príslušnej legislatívy je potrebná úplná a zmysluplná súčinnosť všetkých zainteresovaných (správcov, zástupcov vlastníkov bytov a nebytových priestorov v bytových domoch a tiež samotných vlastníkov).
Pre ujasnenie si systému diaľkového zberu a následného spracovania údajov je potrebné zdôrazniť, že tento systém môže pracovať bez problémov (bez „otravovania“ vlastníkov bytov a nebytových priestorov, ako aj vás, zástupcov vlastníkov bytov a nebytových priestorov) iba vtedy, ak je kompletný a je nastavený tak, aby mohol pracovať spoľahlivo, bez potreby z akéhokoľvek dôvodu predlžovať periódy získavania potrebných údajov alebo bez výskytu iných prekážok.
Kompletný systém diaľkového zberu dát pozostáva z niekoľkých komponentov, ktoré automaticky zabezpečujú odpočet dát a ich prenos na ďalšie spracovanie.
Jednotlivé komponenty systému diaľkového zberu a spracovania dát sú:
– pomerové rozdeľovače vykurovacích nákladov vybavené rádiovým modulom,
– vodomery na meranie spotrieb studenej a teplej vody vybavené rádiovým modulom,
– zbernice dát osadené v bytových domoch v potrebnom počte zabezpečujúce zber a následný prenos dát,
– programové vybavenie oprávneného subjektu umožňujúce zber, ukladanie a následné ďalšie spracovanie príslušných dát.
Z uvedeného vyplýva, že vybavenie bytového domu (všetkých bytov a nebytových priestorov kde sa merajú spotreby a tým vzniká potreba odčítania hodnôt) pomerovými rozdeľovačmi vykurovacích nákladov a vodomerov s rádiovým modulom je síce jedným z rozhodujúcich, ale nie konečným krokom v procese automatického zberu a spracovania dát potrebných na vypracovanie ročného vyúčtovania.
V tomto stave je zabezpečené, že nie je potrebné, aby „odpočtári“ vstupovali do jednotlivých či už bytových, alebo nebytových priestorov bytového domu, ale nie je zabezpečený plne automatizovaný proces zberu a následného spracovania údajov.
K fungovaniu systému v tomto stave je potrebné, aby sa pracovník spoločnosti, ktorá spracováva údaje, dostavil s potrebným technickým vybavením do blízkosti dotknutého objektu, stiahol namerané hodnoty do príslušného prístroja a následne ich odovzdal v mieste ich ďalšieho spracovania (spravidla v mieste sídla príslušnej spoločnosti), alebo ich zaslal prostredníctvom počítača ako súbor.
Je teda zrejmé, že pre funkčnosť systému je v tomto štádiu ešte stále potrebný tzv. „medzičlánok“, ktorý predstavuje príslušnou technikou vybavený pracovník oprávnenej spoločnosti alebo ňou poverená konkrétna osoba.
Spomínaný medzičlánok je však možno nahradiť osadením zbernice, resp. príslušného počtu zberníc, ktoré predstavujú konečný element potrebný pre plnú, automatizovanú a hlavne operatívnu funkčnosť systému diaľkového zberu a spracovávania dát.
Záverom dôležité upozornenie !!!
V záujme dosiahnutia úplnej automatizácie systému zberu a následného spracovania dát a pod dojmom vyššie uvedeného, by som vás chcel, vážení zástupcovia vlastníkov bytov a nebytových priestorov, v tých bytových domoch, kde v súčasnosti ešte nie sú osadené zbernice požiadať o zvýšenú aktivitu a súčinnosť so správcom v tejto oblasti, pretože iba úplný a spoľahlivý systém diaľkového zberu dát bude pre vlastníkov bytov a nebytových priestorov pohodlný, vo veľkej miere spravodlivý a schopný zabezpečiť naplnenie legislatívnych požiadaviek platných pre danú oblasť.
Zbernice, potrebné k zabezpečeniu kompletnosti systému diaľkového zberu a následného spracovania dát sa pohybujú v cenovej relácii okolo 200,00 €/ks a je ich možné uhradiť z rezervy, ktorú máte schválenú vlastníkmi bytov a nebytových priestorov pre potreby voľného nakladania s finančnými prostriedkami domu. Je potrebné spomenúť, že jedna zbernica je spravidla postačujúca pre jeden bytový dom, ale počet zberníc je potrebné konzultovať ešte pred ich inštaláciou so zástupcom oprávnenej osoby a to z toho dôvodu, aby bola zabezpečená bezporuchová funkčnosť celého systému v bytovom dome.
Mám zato, že význam systému diaľkového zberu a následného spracovania dát neustále naberá na význame a preto je na mieste vytvoriť podmienky pre jeho funkcionalitu, pretože dobre fungujúci systém je významným pomocníkom nielen pre správcu, ale aj pre všetkých užívateľov bytov a nebytových priestorov v bytových domoch.