Náklady na kúrenie tvoria stále najvyššiu položku z celkových nákladov na bývanie. Je preto vhodné zamyslieť sa nad tým, ako ušetriť peniaze za teplo. Jednoduchým, ale účinným riešením môže byť termostatická hlavica s hydraulickým ventilom.
Ako už bolo spomenuté, najjednoduchším a najlacnejším automatickým regulačným prvkom vo vykurovacej sústave s teplovodnými radiátormi sú ventily, ktoré ovládajú termostatické hlavice. Tie dokážu regulovať prietok vykurovacej vody do radiátora, čím zabránia zbytočnému a drahému prekurovaniu miestnosti. Ich úlohou je tiež udržiavať v miestnosti konštantnú teplotu.
Odborníci tvrdia, že nájsť investíciu, ktorá by mala rýchlejšiu návratnosť než „termoventil“, je ťažko riešiteľná úloha. Ide o základný a užívateľsky veľmi jednoduchý stupeň regulácie, ktorý pri správnom používaní, podľa rôznych odhadov, pomáha ušetriť 5 až 30% nákladov za kúrenie oproti používaniu ručných ventilov.
Termostatická hlavica teda dokáže ušetriť energiu za vykurovanie, ktorá v konečnom dôsledku vedie k úspore finančných prostriedkov a zníženiu spotreby plynu, pevných palív alebo elektriny v závislosti od toho, čím kúrite.
Ako funguje termostatická hlavica?
Termostatická hlavica je technicky nenáročné zariadenie, ktoré slúži na ovládanie hydraulického ventilu, na ktorom je nainštalovaná. Vo vnútri hlavice je malý valec naplnený väčšinou ľahko rozpínavou tekutinou (lieh, alebo vosk). Pôsobením okolitého tepla sa kvapalina vo valci rozpína a pohybuje „piestom“. Vysunutím piesta sa zatlačí kužeľ ventilu a ten reguluje prísun tepla do radiátora.
Termostatická hlavica je zároveň aj regulačné zariadenie, ktoré dokáže samovoľne regulovať prietok vykurovacej vody do vykurovacieho telesa. Štandardnou súčasťou zariadenia je škála od 1 do 6. Zvyčajne na nej nájdete aj symbol hviezdičky (vločky). Tým, že hlavicu nastavíte na určité číslo, máte záruku, že v miestnosti bude konštantne rovnaká teplota.
Počas užívania domu (bytu) vznikajú tepelné zisky. Slnko vám počas slnečného dňa cez okná môže vyhriať obývačku, veľké množstvo tepla vzniká aj pri varení. Produkujú ho tiež všetky elektrické spotrebiče a ľudia. Ak by sme termostatickú hlavicu v kuchyni nemali, pri varení by bolo v miestnosti neznesiteľné teplo a muselo by sa odvetrať von.
Ak má vykurovacie teleso s termostatickou hlavicou teplotou nastavenú napr. na 20 °C, pri zvýšení teploty počas varenia táto hlavica automaticky priškrtí prívod teplej vody, čím zníži jeho teplotu.
Stupnica na hlavici slúži na nastavenie požadovanej teploty v interiéri (štandardne od cca 12 – 28 °C). Symbol vločky sa používa pri vetraní, či vtedy, keď miestnosť neplánujete dlhodobo využívať. Takto nastavená hlavica bude udržiavať teplotu na cca 7 – 8 °C. Pri vetraní tak nestratíte príliš veľa tepla a pri dlhodobo nevyužívaných priestoroch vás neprekvapí zamrznutá voda v potrubí.
Ako správne používať termostatickú hlavicu
Termostatický ventil je zariadenie, ktoré zabezpečuje príjemnú a stálu teplotu v miestnosti podľa nastaveného stupňa. Termostatická hlavica je vybavená snímacím elementom, ktorý je vysoko citlivý na zmeny tepla. Na princípe rozťažnosti snímacieho elementu hlavica reguluje prietok média vo vykurovacom telese.
Dbajte na to, aby k termostatickej hlavici voľne cirkuloval vzduch z miestnosti. Pre správnu funkciu nie je vhodné, aby termostatická hlavica bola zakrytá záclonami, závesmi, drevenými okenicami, nábytkom a pod. Pokiaľ nie je možné prekážku pred termostatickou hlavicou odstrániť, je možné problém správnej funkcie snímača teploty riešiť inštaláciou hlavice s oddeleným teplotným čidlom.
Keď je teplota v miestnosti príjemná a to aj pri studených radiátoroch, netreba sa znepokojovať, hlavice pracujú správne. Hlavica otvára ventil len vtedy, keď teplota v miestnosti klesne pod vami nastavený stupeň na termostatickej hlavici.
Stupnica izbových teplôt, pri ktorých sú termostatické ventily zatvorené:
Ak je na termostatickom ventile stupnica od 1 do 5, tak termostatické ventily zostávajú uzatvorené nasledovne:
– pri nastavení stupňa 1: pod 12 °C,
– pri nastavení stupňa 2: pod 16 °C,
– pri nastavení stupňa 3: pod 20 °C,
– pri nastavení stupňa 4: pod 23 °C,
– pri nastavení stupňa 5: pod 26 °C,
Ak sa nachádza na stupnici aj stupeň 6, tak termostatické ventily zostávajú uzatvorené pri teplote pod 28 °C.
V noci je možné energiu na vykurovanie šetriť privretím hlavice o jeden stupeň, ráno je potom potrebné nastaviť hlavicu do pôvodného nastavenia.
Pri vetraní by mala byť hlavica nastavená na protimrazovú ochranu. Inak môže chladný vzduch spôsobiť jej otvorenie. Po skončení vetrania je nutné vrátiť hlavicu do pôvodnej polohy nastavenia.
Chybou pri používaní termostatických hlavíc býva príliš časté manipulovanie a zasahovanie do nastavenej teploty. Nastavte si požadovanú teplotu v byte na termostatickom ventile a nechajte systém, nech pracuje za vás.
Ďalšou chybou, ktorá tak trochu súvisí s tou prvou je, že v prípade, ak kúrenie zapínate v studenej miestnosti, snažíte sa nastavením najvyššieho stupňa na ventile „skrátiť čas“ na dostatočné vykúrenie miestnosti. Všeobecne však platí, že požadované teplo dosiahnete rovnako rýchlo, ak na hlavici nastavíte maximálnu teplotu alebo rovno teplotu, na ktorú chcete mať miestnosť vyhriatu.
Nedostatkom je aj úplné vypínanie vykurovania pri dlhšom opustení bytu. Ak sa chystáte domov na dlhšiu dobu opustiť, voľte na termostatickej hlavici symbol „1“, alebo vločku. Zabezpečíte tak aspoň minimálny prietok média v systéme a zabránite zbytočnej strate energie pri príchode domov. Vykúrenie domácnosti z veľmi nízkej teploty môže v konečnom dôsledku „vymazať“ zamýšľané úspory, nehovoriac o tom, že takouto činnosťou môžete poškodiť radiátor.
Nezabúdajte na pravidelnú údržbu a vyregulovanie systému. Obráťte sa na odborníkov, ktorí vám okrem nastavenia vykurovacej sústavy môžu poradiť, ako systém správne využívať.
Čo je hydraulické vyregulovanie?
Cieľom hydraulického vyregulovania vykurovacej sústavy je zabezpečiť rozdelenie prietokov vykurovacieho média tak, aby sa do každého miesta sústavy dostalo primerané množstvo tepla. Tým sa zabezpečí plánovaný odber tepla v každej miestnosti. Ako spotrebiteľ máte totiž právo odobrať toľko tepla, koľko potrebujete. Hydraulické vyregulovanie vykurovacej sústavy má teda zabezpečiť bezproblémovú funkčnosť a regulovateľnosť pri akýchkoľvek prevádzkových stavoch, ktoré môžu vo vykurovacej sústave nastať.
DÔLEŽITÉ UPOZORNENIE NA ZÁVER !!!
Nastavenie hlavice mimo vykurovacej sezóny
Mimo vykurovacej sezóny je dôležité nechať termostatické ventily na všetkých radiátoroch úplne otvorené, teda termostatické hlavice nastavené na najvyšší stupeň.
Takto sa v priebehu opráv a revízií zariadení pre dodávku tepla pri letných odstávkach prípadné nečistoty neusádzajú v potrubí a ich plynulé odplavenie znižuje riziko nefunkčnosti termostatického ventilu pri zahájení ďalšej vykurovacej sezóny.
Týmto sa znižuje opotrebenie ventilu a tým sa predlžuje jeho životnosť !!!
Zásady správneho vykurovania
V prvom rade by ste mali nastaviť teplotu v súlade s aktuálnou potrebou. Regulácia je pri úsporách za vykurovanie kľúčová. Preto je výhodné zaobstarať si termostatické hlavice vybavené napr. časovými spínačmi. Tajomstvo šetrenia spočíva v nevykurovaní priestorov, keď sa v nich niekoľko hodín nikto nenachádza (napr. od 8 do 16 hodiny počas pracovného týždňa). Vykurovanie tiež nezabudnite vypnúť počas noci.
Akých zásad by ste sa teda mali držať?
- pred vykurovacie teleso nestavajte nábytok ani iné rozmernejšie predmety. Zbytočne tak bránite teplu, aby sa rozložilo v priestore,
- na noc zaťahujte závesy, znížite tým tepelné úniky. Počas vykurovania ich nechajte, naopak, roztiahnuté,
- aby v dome nevznikali plesne, je nutné pravidelne vetrať. Nevetrajte však príliš dlho, platí to najmä počas zimy a obdobia mrazov. Pri vetraní by ste mali kúrenie vypínať,
- riadna izolácia okolo rámu okien, balkónových a vstupných dverí je nutnosťou,
- ak miestnosť dlhšie ako dva dni nevyužívate, udržujte v nej teplotu aspoň 7 °C,
- životnosť regulačných zariadení môžete predĺžiť pravidelným servisom.