Nekontrolovateľný pohyb cien energií na svetových trhoch pomaly, ale isto zavádza do praxe v Európskej únii doteraz prakticky neznámy pojem ENERGETICKÁ CHUDOBA.
Z uvedeného dôvodu Úrad pre reguláciu sieťových odvetví (ďalej len ,,úrad“) podľa § 9 ods. 3 písm. f) zákona č. 250/2012 Z. z. o regulácii v sieťových odvetviach (ďalej len ,,zákon“) predkladá do vlády Slovenskej republiky materiál „Koncepcia na ochranu odberateľov spĺňajúcich podmienky energetickej chudoby“.
Právo Európskej únie zatiaľ neobsahuje presnú definíciu energetickej chudoby, ani jednotné prístupy k riešeniu tohto novodobého sociálneho fenoménu. Prístupy a spôsoby riešenia problému energetickej chudoby existujúce smernice Európskej únie delegujú na jednotlivé členské štáty.
Hlavným cieľom predkladaného návrhu koncepcie nie je navrhnúť a implementovať krátkodobé a okamžité opatrenia od 1. januára 2023 na pomoc domácnostiam pri zmiernení dopadov prebiehajúcej krízovej situácie v energetike. Predložený návrh koncepcie na ochranu domácností ohrozených energetickou chudobou je súborom odporúčaní na systémové opatrenia minimálne v strednodobom horizonte, s cieľom zvýšiť mieru dlhodobej udržateľnej dostupnosti energií a pitnej vody pre sociálne zraniteľné domácnosti v Slovenskej republike.
Navrhovaná metodika budúcej definície energetickej chudoby:
Domácnosť je ohrozená energetickou chudobou vtedy, ak po odpočítaní jej celkových nákladov na energie a vodu od celkového disponibilného príjmu domácnosti nezostanú danej domácnosti disponibilné finančné zdroje v určenej výške, napr. v porovnaní voči univerzálne akceptovanej hodnote životného minima. Okrem toho, pri posudzovaní celkových nákladov domácnosti, je možné zohľadniť aj v budúcnosti stanovenú hodnotu základného energetického štandardu (prahovej spotreby energie a vody), pričom budúce stanovenie tejto hodnoty by malo fungovať ako nástroj motivujúci k úprave spotrebiteľských návykov s cieľom motivovať domácnosti k hospodárnejšiemu využívaniu energií a vody.
Príklad aplikácie navrhovanej metodiky:
Ako modelový príklad (na názornejšiu ilustráciu) možno zvoliť napr. hodnotu zostatkových disponibilných finančných zdrojov vo výške 1,5-násobku životného minima. Podľa uvedených parametrov modelového príkladu, pri jednotlivých typoch domácností je možné konštatovať, že z celkového počtu domácnosti evidovaných v roku 2020, ktoré boli na úrovni cca 1 ,8 mil. domácností, by bolo na Slovensku energetickou chudobou ohrozených viac ako 23,9 % domácností, čo v absolútnom vyjadrení predstavuje viac ako 443 tis. z nich.
Čo je energetická chudoba:
Energetická chudoba konkrétne znamená neschopnosť domácností vysporiadať sa s prichádzajúcimi účtami za energie. Nastáva vtedy, keď má domácnosť problém napr. vykúriť byt na teplotu 18 až 21°C za cenu, ktorú si môže finančne dovoliť. Popri tom musia byť zachované služby spojené s dodávkou energií, ako dodávka elektriny a ostatných druhov energií, doprava, internet a pod. na jednej strane, a na druhej strane aj iné, k normálnemu životu dôležité, funkcie domácnosti.
Predpokladané hlavné dôvody energetickej chudoby:
– predovšetkým nedostatočný príjem domácností,
– neefektívny spôsob vykurovania-bez použitia zelenej energie, resp. energie z obnoviteľných zdrojov,
– nedostatočná tepelná izolácia objektu,
– vysoké ceny energií.
Začarovaný kruh energetickej chudoby:
Dostáva domácnosti nachádzajúce sa v pásme energetickej chudoby do nepríjemnej slučky, z ktorej sa dá len veľmi ťažko dostať.
Je to spôsobené predovšetkým nedostatočnou energetickou efektívnosťou napr. bytového domu v ktorej sa dotknuté domácnosti nachádzajú. Bez dostatočného zateplenia bytového domu totiž teplo z domu uniká. Ďalším problémom je ekonomická neschopnosť domácností zabezpečiť si efektívne tepelné zdroje, čo znamená, že existujúce zdroje sú spravidla zastaralé a neefektívne. Na základe týchto základných predpokladov je dopyt po energiách oveľa väčší ako u domácností s rovnakým no energeticky efektívnejším domom. Nízke mesačné príjmy musia, v prípade neefektívneho objektu, pokrývať vysoké náklady na energie. To sa zase premieta do neschopnosti ušetriť, či investovať do zateplenia objektu a inštalácie efektívnych zdrojov energie (napr. zelená energia, resp. energia z obnoviteľných zdrojov).