Na základe množiacich sa požiarov v bytových domoch naprieč celým Slovenskom, uvádzame všeobecne platné zásady požiarnej bezpečnosti v bytových domoch.
Pri predchádzaní vzniku požiarov by užívatelia bytov a nebytových priestorov mali dodržiavať tieto zásady:
- Elektrické spotrebiče, najmä tepelné, prevádzkujte tak, aby nedošlo k vzniku požiarov. Ich inštalovanie a prevádzkovanie vykonávajte podľa návodu výrobcu. V prípade zistenej závady na spotrebičoch ich znovu používajte až do jej odstránenia osobou s odbornou spôsobilosťou.
- Pri používaní tepelných spotrebičov na tuhé, tekuté a plynné palivo, skladovanie a umiestňovanie horľavých látok je dovolené len vo vzdialenosti určenej v návode na ich obsluhu.
- Nenechávajte bez dozoru tepelné spotrebiče, ktoré nie sú automaticky regulované.
- Nenechávajte bez dozoru zapálené sviečky, či kahance. Ubezpečte sa, že pri ich používaní stoja na pevnej, nehorľavej podložke. Pri opustení bytu sa uistite, že sú zhasnuté.
- Nefajčite a nepoužívajte otvorený oheň v pivničných priestoroch (tabuľka ZÁKAZ FAJČIŤ ). Na osvetľovanie nepoužívajte otvorený oheň ( zápalky, sviečky apod.).
- Dbajte na to, aby vetracie otvory v pivničných priestoroch boli vždy zasklené.
- V spoločných priestoroch, na chodbách, v pivniciach, vo výťahových šachtách udržujte stály poriadok.
- V pivniciach a v spoločných priestoroch neskladujte horľavé kvapalné a plynné látky. Odstráňte všetky zbytočné veci z pivníc a spoločných priestorov, pomôžete tak znížiť intenzitu a rýchlosť šírenia požiaru.
- Zle uskladnený materiál nesmie znemožniť prístup k rozvodovým zariadeniam elektrickej energie, plynu, vody alebo sťažiť záchranné práce.
- Nepoškodzujte elektrickú inštaláciu a nevykonávajte neodborné zásahy do elektrickej inštalácie. Zistené závady je potrebné nahlásiť Správcovi bytového domu.
- Nevykonávajte práce, na ktoré nemáte odbornú spôsobilosť a ktoré vyžadujú pre vykonávanie takýchto prác osobitné predpisy.
- Únikové cesty nesmú byť uzamknuté a musia sa dať otvoriť jednou rukou za čas kratší ako 1sek. (bez pomoci kľúča). Rovnako nesmie byť zúžený priestor ničím čo tam nemá byť, ani sa tam nesmie skladovať nič čo, zvyšuje požiarne zaťaženie.
Rozbory príčin požiarov v obytných budovách potvrdzujú, že väčšina týchto požiarov vzniká porušovaním povinností občanov na úseku požiarnej ochrany. Základom účinnej ochrany pred požiarmi je preto dôsledné dodržiavanie zásad požiarnej bezpečnosti a ktoré vyplývajú zo zákonov o požiarnej ochrane.
Príspevok bol vyhotovený dňa 15.2.2024
Príspevok vyhotovila: Ing. Eva Vdolečková, samostatný referent špecialista
Príspevok posúdil dňa: Ing. Vladimír Meszároš, riaditeľ, dňa 15.2.2024