Domácnosti s predimenzovanými ističmi si priplatia
Kým na strednom Slovensku bude platba za istič pre domácnosti novinkou, zmenám sa nevyhnú odberatelia ani v ostatných regiónoch. Domácnostiam na západe krajiny platba za istič stúpne. Vyplýva to z cenových rozhodnutí, ktoré pre distribučné spoločnosti vydal Úrad pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO) ešte v decembri minulého roka.
V súčasnom období regulátor tlačovou správou tému otvoril opäť. Čas na prípadnú výmenu ističov sa kráti. Zmeny vo fakturácii za distribúciu elektriny sa podľa cenových rozhodnutí začnú voči domácnostiam uplatňovať od 1. júla.
SSD zavedie platbu za istič
Najmarkantnejšia zmena čaká domácnosti na strednom Slovensku. Kým doposiaľ Stredoslovenská distribučná (SSD) vo svojom cenníku tzv. platbu za istič nemala, od 1. júla ju pre časť domácností zavedie. Týka sa to domácností v štyroch tarifách:
- D5 – domácnosť s priamovýhrevným vykurovaním s nízkou tarifou 20 hodín denne,
- D6 – domácnosti s tepelným čerpadlom s nízkou tarifou 22 hodín denne,
- D7 – nízka tarifa cez víkend (pre chaty, kde je menej ako 700 odberných miest a ich počet každoročne klesá),
- D8 – priamovýhrevné vykurovanie s nízkou tarifou 8 hodín denne.
Podľa údajov SSD sa v týchto štyroch tarifách nachádza zhruba 10 % z odberných miest v domácnostiach na strednom Slovensku. To znamená zhruba 70 000 – 80 000 domácností.
Z cenového rozhodnutia ÚRSO pre SSD, kým do 30. júna 2025 budú odberatelia platiť za odberné miesto rovnakú mesačnú platbu bez ohľadu na istič, od 1. júla 2025 už prejdú na platbu podľa výšky hlavného ističa. Bude vo výške necelých 14 centov za jeden ampér mesačne.
V prípade väčšiny odberných miest sa podľa prepočtov SSD neočakáva zásadná zmena na faktúrach. Domácnosti, ktoré majú príliš vysoký istič, si však môžu priplatiť aj desiatky eur ročne.
„Presné údaje o počte predimenzovaných ističov nie sú úradu známe, ale SSD sme vyzvali na intenzívnu komunikáciu s dotknutými odberateľmi za účelom optimalizácie výšky ističov,“ tvrdí predseda ÚRSO Jozef Holjenčík.
Distribučná spoločnosť v reakcii na otázky Energie-portal.sk už vlani konštatovala, že s témou dlhodobo pracuje a domácnosti na zmenu upozorňuje. V prípade, ak sa domácnosť rozhodne znížiť hodnotu ističa, SSD im nebude účtovať poplatky za plombovanie a nebude trvať ani na vyložení meradla na verejne prístupné miesto.
„Takto môžu odberatelia znížiť výšku svojho hlavného ističa bez poplatkov zo strany SSD a zároveň uvoľnia kapacitu v distribučnej sústave,“ špecialista externej komunikácie SSD Miroslav Gejdoš.
Na západe platba za istič stúpne
Zavedenie platby za istič, ktorú od polovice tohto roka pocítia domácnosti na strednom Slovensku, nemá vplyv na výrobcov ani dodávateľov elektriny. Regulátor si od nej ale sľubuje zlepšenie dostupnosti pripojovacej kapacity u prevádzkovateľov distribučných sietí.
„Táto zmena je súčasťou dlhodobej snahy úradu o uvoľnenie pripájacej kapacity v distribučných sústavách, pričom táto povinnosť Slovenskej republike vyplýva najmä z európskej legislatívy,“ dodáva šéf ÚRSO Holjenčík s tým, že regulátor zároveň odporúča odberateľom s dotknutými tarifami konzultovať veľkosť ističa s odborníkmi, aby predišli zbytočným nákladom v budúcnosti. Informácie o ističi sú dostupné na samotnom ističi, v zmluve o pripojení, v distribučnom portáli a na vyúčtovacej faktúre.
V polovici roka pritom nečaká zmena len domácnosti na strednom Slovensku. Cenové rozhodnutie vydané regulátorom pre Západoslovenskú distribučnú (ZSD) počíta so zvýšením platby za istič pri súčasnom znížení platby, ktorá sa odvíja od spotreby.
Hovorkyňa ZSD Michaela Dobošová vysvetľuje, že zmena má okrem iného motivovať domácnosti, aby sa zamysleli nad výškou ističa. „Prechod na kapacitné platby po 1.júli 2025 reflektuje nákladovú štruktúru prevádzkovateľov distribučných sústav ako aj cenotvorbu, ktorá motivuje zákazníkov k optimálnemu využívaniu kapacity,“ hovorí M. Dobošová.
„Cenotvorba zvyšuje pevnú platbu za mesiac a naopak znižuje variabilnú platbu za spotrebu s tým, že priemerný zákazník zaplatí mierne menej v roku 2025 oproti roku 2024 za distribúciu elektriny (vrátane prenosu elektriny a strát pri distribúcii elektriny),“ objasňuje hovorkyňa ZSD.
Avšak kým v priemere celkové ceny účtované domácnostiam klesnú, nemusí to platiť pre všetkých. Domácnosti s vysokými ističmi si priplatia. ZSD preto na týchto odberateľov zameriava komunikačné aktivity.
Úplne bez zmien nezostali od Nového roka ani ceny za distribúciu elektriny na území spadajúcom pod Východoslovenskú distribučnú (VSD). Na východe podľa cenového rozhodnutia ÚRSO najvýraznejšie stúpne tarifa za distribúciu elektriny vrátane prenosu v sadzbách D3 až D6. Do veľkej miery však pôjde o „preskupenie,“ kde na jednej strane klesne tarifa za straty a zároveň stúpne variabilná zložka tarify za distribúciu.
„Ceny za distribúciu elektriny, vrátane prenosu elektriny a strát pri distribúcii elektriny, v roku 2024, ktoré platia zákazníci, sú na úrovni roku 2022,“ reagovala hovorkyňa VSD Andrea Forbergerová.
/TÚ/