Úvodné slová z článku, ktorý bol publikovaný v týždenníku MY Hornonitianske noviny číslo 15 (pre týždeň od 20.4 do 26.4.2021), ročník 17/62 pod názvom „Museli evakuovať ľudí“, ktorých obsahom je vyjadrenie hovorcu hasičov v Trenčianskom kraji Mariána Petríka v znení citujem: „Požiar v bytovom dome na Lúčnej ulici v Prievidzi 10. apríla dopoludnia si vyžiadal evakuáciu tamojších obyvateľov. Vrchné podlažia bytového domu boli po príchode príslušníkov Hasičského a záchranného zboru na miesto zadymené, obyvatelia z prvých deviatich poschodí sa po výzve susedov postupne evakuovali mimo domu a obyvatelia z najvyššieho poschodia sa nachádzali na balkónoch “, koniec citátu, znejú vážne, ba priam mrazivo a už len pri ich čítaní, nie to ešte pri osobnej skúsenosti s nimi, stiahne človeku hrdlo, naskočí husia koža a v hlave zarezonuje otázka „Čo zlé sa zasa udialo a kde?“ a tiež „Sú všetci moji blízki v poriadku?“
Požiar v bytovom dome na Lúčnej ulici, o ktorom píše autor článku v plnej nahote odkrýva nevyhnutnosť dodržiavania protipožiarnych nariadení vyplývajúcich zo Zákona 314/2001 Z. z. o ochrane pred požiarmi a Vyhlášky 121/2002 Z. z. o požiarnej prevencii.
Je nepopierateľným faktom, že nie všetkým nehodám a nešťastiam je možné úplne zabrániť, ale o to potrebnejšie je u každého zainteresovaného vyvíjať snahu takýmto udalostiam predchádzať a svojím zodpovedným prístupom k plneniu si svojich povinností dosiahnuť čo najvyšší stupeň eliminácie ich vzniku.
Na jednej strane, žiaľ aj v tomto prípade, sa potvrdila nespochybniteľná pravda, že „prevencia je lacnejšia ako liečba“ a na druhej strane chvalabohu nedošlo k ujme na zdraví a životoch užívateľov bytov a nebytových priestorov v bytovom dome.
Aj keď sa nejedná o bytový dom nachádzajúci sa v správe Okresného správcovského bytového družstva Prievidza (OSBD Prievidza), jedná sa totiž o bytový dom v správe spoločenstva vlastníkov bytov a nebytových priestorov, ktoré v zmysle Zákona 182/1993 Z. z. o vlastníctve bytov a nebytových priestorov v znení neskorších predpisov vykonáva správu vlastného majetku, vzniknutá udalosť nás, OSBD Prievidza, ako zodpovedného správcu bytových domov, nenechala a nemôže nechať ľahostajnými. Podobné nepredvídateľné udalosti sa totiž môžu zopakovať aj v iných bytových domoch, bez ohľadu na skutočnosť, kto je správcom.
Z tohto dôvodu je nevyhnutné zdôrazniť niektoré činnosti, ktoré OSBD Prievidza pravidelne vykonáva, sú povinnosťou správcu, ale v rovnakej miere aj majiteľa budovy, teda vlastníkov bytov a nebytových priestorov a ktoré vyplývajú priamo z platnej legislatívy pre danú oblasť. Tieto činnosti majú za primárny cieľ ochrániť životy, zdravie a majetok vlastníkov bytov a nebytových priestorov v bytových domoch a predchádzať podobným udalostiam, aká sa stala na Lúčnej ulici v Prievidzi.
Prvoradou a aj najúčinnejšou povinnosťou či už správcu, alebo vlastníkov bytov a nebytových priestorov je realizácia preventívnych opatrení v oblasti ochrany pred požiarmi.
Základné preventívne opatrenia predstavujú súbor niekoľkých krokov, ktorých realizácia a trvalé napĺňanie ich obsahu dokáže predchádzať nepredvídaným udalostiam a chrániť životy, zdravie a majetok užívateľov bytov a nebytových priestorov v bytových domoch.
OSBD Prievidza kladie v oblasti prevencie pred požiarmi a bezpečnosti bytových domov vo všeobecnosti osobitý dôraz na zabezpečenie všetkých potrebných úkonov, ktorými sú najmä:
– realizácia revíznych prehliadok v súlade s Vyhláškou 508/2009 Z. z. ktorou sa ustanovujú podrobnosti na zaistenie bezpečnosti a ochrany zdravia pri práci s technickými zariadeniami tlakovými, zdvíhacími, elektrickými a plynovými a ktorou sa ustanovujú technické zariadenia, ktoré sa považujú za vyhradené technické zariadenia,
– každoročná realizácia preventívnych protipožiarnych prehliadok v súlade so Zákonom 314/2001 Z. z. o ochrane pred požiarmi a Vyhlášky 121/2002 Z. z. o požiarnej prevencii,
– okamžité dopĺňanie komponentov protipožiarnej ochrany v prípade kontrolou zistených nedostatkov,
– vyvíjanie aktivity v oblasti osvety vo vzťahu k vlastníkom bytov a nebytových priestorov a neustále upozorňovanie na nedostatky pretrvávajúce v spoločných častiach a spoločných zariadeniach bytových domov (jedná sa najmä o zapratávanie únikových ciest – schodísk, pivničných a iných priestorov nežiadúcimi, veľakrát úplne nepotrebnými a niekedy aj život, zdravie a majetok ohrozujúcimi vecami.
Platí totiž zásada, že únikové cesty (schodiská) a aj ostatné priestory bytového domu musia zostať úplne voľné z dôvodu možnosti rýchleho a účinného zásahu záchranných zložiek v prípade vzniku nepredvídanej udalosti, resp. možnosti rýchlej a účinnej evakuácie obyvateľov bytového domu v prípade ohrozenia ich životov a zdravia. O dôležitosti tejto zásady svedčí aj situácia, ktorá vznikla 10. apríla 2021 v bytovom dome na Lúčnej ulici v Prievidzi
Pre dosiahnutie vysokého stupňa bezpečnosti bývania v bytových domoch, ako už bolo v predchádzajúcom texte spomenuté, je nevyhnutný zodpovedný prístup nielen správcu, ale aj vlastníkov bytov a nebytových priestorov v bytovom dome a to najmä z toho dôvodu, že Zákon 182/1993 Z. z. o vlastníctve bytov a nebytových priestorov v znení neskorších predpisov taxatívne určuje kompetencie všetkých zúčastnených pri riešení bezpečnosti bytových domov vo všeobecnosti.
Záverom opisu činností a kompetencií zainteresovaných subjektov (správcu a vlastníkov bytov a nebytových priestorov) v oblasti zabezpečovania bezpečnosti bývania v bytových domoch a celkovej prevencie pred vznikom nepredvídateľných udalostí je na mieste DÔRAZNE PRIPOMENÚŤ, že akékoľvek neodborné zásahy do systémov bytového domu (či už sa jedná o elektroinštaláciu, rozvody plynu, vody, tepla a pod.) predstavujú zvýšené riziko vzniku verejného ohrozenia a sú
NEPRÍPUSTNÉ, ba možno ich považovať priamo za PROTIZÁKONNÉ !!!