Zákonom 321/2014 Z. z. o energetickej efektívnosti, konkrétne jeho § 11 ods. 1, písm. a až d, je vlastníkovi budovy s celkovou podlahovou plochou väčšou ako 1.000 m2 ( v tomto prípade vlastníci bytov a nebytových priestorov) uložená nasledovná povinnosť:
a/ zabezpečiť a udržiavať hydraulicky vyregulovaný vykurovací systém v budove,
b/ vybaviť vykurovací systém automatickou reguláciou parametrov teplonosnej látky na každom tepelnom spotrebiči v závislosti od teploty vzduchu vo vykurovaných miestnostiach s dlhodobým pobytom osôb,
c/ zabezpečiť a udržiavať hydraulicky vyregulované rozvody teplej vody,
d/ vybaviť rozvody tepla a teplej vody vhodnou tepelnou izoláciou,
uvedené ustanovenia zákona sú, ako už bolo povedané, zákonnou povinnosťou vlastníkov bytov a nebytových priestorov v bytových domoch. Keďže ale bytové domy nemajú právnu subjektivitu, za splnenie povinností zodpovedá správca, ktorý na základe zmluvy o výkone správy vykonáva v súlade so zákonom 182/1993 Z. z. o vlastníctve bytov a nebytových priestorov v znení neskorších predpisov správu bytových domov.
V § 11 ods. 4 zákona 321/2014 Z. z. o energetickej efektívnosti sa uvádza, že za splnenie si povinností podľa odsekov 1 až 3 v bytovom dome zodpovedá spoločenstvo vlastníkov bytov a nebytových priestorov v bytovom dome alebo správca.
Vlastník bytu alebo nebytového priestoru v bytovom dome je však povinný umožniť spoločenstvu vlastníkov bytov a nebytových priestorov v bytovom dome alebo správcovi splniť povinnosti podľa odsekov 1 až 3, inak zodpovedá za vzniknutú škodu.
V zmysle zákona 182/1993 Z. z. o vlastníctve bytov a nebytových priestorov v znení neskorších predpisov správca pri výkone správcovskej činnosti koná samostatne v mene a na účet vlastníkov bytov a nebytových priestorov (§ 9, ods. 7 zákona). Z uvedeného vyplýva, že vlastníci bytov a nebytových priestorov sú povinní umožniť správcovi plnohodnotný výkon správy. Pokiaľ tomu tak nie je, vlastníci bytov a nebytových priestorov v plnom rozsahu zodpovedajú za vzniknuté škody vyplývajúce z ich rozhodnutí.
V prípade kontroly sa kontrolné orgány obracajú na správcu, v prípade nedostatkov udeľujú sankcie, ale ak vlastníci bytov a nebytových priestorov neumožnia správcovi naplniť požiadavky legislatívy pri výkone správy (prijatie negatívnych uznesení na schôdzach vlastníkov smerujúcich proti zákonným požiadavkám), zodpovednosť za plnenie si zákonných povinností zostáva na vlastníkoch bytov a nebytových priestorov v bytových domoch a takisto udelené sankcie idú na ich ťarchu.
V mesiaci máj 2019 OSBD Prievidza absolvovalo kontrolu zo strany Slovenskej obchodnej inšpekcie zameranú na plnenie povinností vyplývajúcich zo zákona 321/2014 o energetickej efektívnosti a o zmene a doplnení niektorých zákonov, konkrétne § 11, ods. 1, písm. a až d.
Ku kontrole bolo potrebné zo strany správcu predložiť:
– výpis z obchodného registra,
– súpis budov s celkovou podlahovou plochou väčšou ako 1.000 m2 s ústredným teplovodným vykurovaním alebo spoločnou prípravou teplej vody,
– projekty hydraulicky vyregulovaného vykurovacieho systému,
– projekty hydraulicky vyregulovaných rozvodov teplej vody,
– preberacie protokoly hydraulicky vyregulovaného vykurovacieho systému a hydraulicky vyregulovaných rozvodov teplej vody a izolácie rozvodov teplej vody, prípadne správy z energetického auditu rozvodov vykurovania a prípravy teplej vody.
Kontrola vykonaná v bytovom dome na Ul. Sv. Cyrila 1 – 4 a v bytovom dome na Ul. Dúbravská 1 – 11. Kontrolou N E B O L I zistené nedostatky.
OSBD Prievidza má v svojej správe 197 bytových domov a zo súpisu bytových domov v správe OSBD Prievidza vyplýva, že budov s celkovou podlahovou plochou väčšou ako 1.000 m2 je 170.
Keďže OSBD Prievidza sa vždy snaží konať ako zodpovedný správca, plnenie si zákonných povinností vlastníkov bytov a nebytových priestorov vo všetkých oblastiach je z pohľadu legislatívy nevyhnutné a ich plnenie podlieha následným kontrolám a v prípade ich neplnenia z nich vyplývajúcim sankciám, bude OSBD Prievidza striktne vyžadovať od vlastníkov bytov a nebytových priestorov zodpovedný prístup k plneniu si zákonných povinností.
V prípade záporného postoja vlastníkov bytov a nebytových priestorov k plneniu si zákonných povinností bude správca vo všetkých vzniknutých prípadoch prenášať zodpovednosť na vlastníkov bytov a nebytových priestorov, aj naďalej dôrazne vyžadovať ich plnenie, pretože nesplnenie si zákonnej povinnosti udelením prípadnej sankcie nekončí. Aj v prípade udelenia sankcie sú vlastníci bytov a nebytových priestorov povinní si zákonnú povinnosť splniť a navyše uhradiť aj udelenú sankciu.
V zmysle platnej legislatívy vo všetkých oblastiach týkajúcich sa správy bytových domov je plnenie zákonných povinností pre vlastníkov bytov a nebytových priestorov POVINNÉ A NIE JE MOŽNÉ HO IGNOROVAŤ !!!